معیارهای انتخاب ابزار شبکه اجتماعی

معیارهای انتخاب ابزار شبکه اجتماعی
1

متخصصان شبکه‌های اجتماعی یکی از دغدغه‌های همیشگی خود را انتخاب ابزار شبکه اجتماعی مناسب برای تعیین استراتژی شبکه‌های مختلف می‌دانند. معمولا هم با کمی جستجو یکی از ابزارهای معروف و نام‌آشنا را انتخاب کرده و از آن استفاده می‌کنند. اما این اشتباه است چرا که ممکن است در حالیکه این ابزار برای یک شبکه مناسب باشد برای یک شبکه دیگر نامناسب باشد و حتی اگر جزئی‌تر بخواهیم بررسی کنیم می‌توان گفت در حالیکه یک ابزار برای آنالیز یک کمپین مناسب است ممکن است برای کمپین دیگر اصلآ مناسب نباشد. پس بهتر است همیشه مناسب‌ترین ابزار برای استفاده تیم‌تان را بیابید و از آن استفاده کنید.

یکی از اصلی‌ترین راه‌های انتخاب ابزار مناسب شبکه‌های اجتماعی استفاده از آن است. تا زمانی‌که از ابزارهای مختلف شبکه اجتماعی استفاده نکنید نمی‌توانید تفاوت ابزارها را درک کنید و درنتیحه ابزار مناسب یا نامناسب را تشخیص دهید. پس سعی کنید همیشه ابزار جدید را آزمایش کنند تا بتوانید ابزار مناسب شبکه های خود را انتخاب کنید.

ابزارهای شبکه اجتماعی به سه دسته مدیریت صفحات شبکه اجتماعی ، زمان‌بندی ارسال پست در صفحات شبکه اجتماعی و آنالیز صفحات و کمپین‌های شبکه اجتماعی طبقه بندی می‌شوند. در این مطلب سعی می‌کنیم معیارهای انتخاب یک ابزار شبکه اجتماعی مناسب را مطرح کنیم و به‌زودی ابزارهای مختلف را برای شما تشریح می‌کنیم تا بتوانید ابزار مناسب خود را راحت‌تر انتخاب کنید.

معیارهای انتخاب ابزار شبکه اجتماعی 

 • استفاده راحت

  یکی از مشکلات در مواجه با ابزارهای جدید پیچیدگی در استفاده از آنهاست. به طور مثال در صورتی‌که ابزارهای آنالیز به درستی کانفیگ نشوند اطلاعات ناقص را به شما گزارش می دهند و به همین دلیل راحتی استفاده یکی از معیارهای مهم در انتخاب ابزار جدید می تواند باشد. فراموش نکنید اینکه بتوان یک ابزار را بدون آموزش‌های پیچیده و تماشای ویدئوهای آموزشی استفاده کرد و بر آن تسلط پیدا کرد مزیت مهمی برای یک ابزار خواهد بود چرا که شما به تنهایی نمی‌خواهید از این ابزار استفاده کنید و به‌زودی تیم شما نیز باید از آن استفاده کند پس هرچه ابزار انتخابی شما آسان‌تر باشد آموزش تیم‌تان سرعت بیشتری خواهد داشت.

 • پشتیبانی

  معمولآ در زمان انتخاب یک ابزار خارجی به این معیار به دلیل اینکه باید از زبان بیگانه برای ارتباط با کارشناسان پشتیبانی استفاده کنیم اهمیت داده نمی‌شود ولی در انتخاب ابزار شبکه اجتماعی این معیار مهمی است که به ما کمک می‌کند در زمان برخورد با مشکل بتوانیم راحت‌تر مشکل را برطرف کنیم همچنین به تازگی ابزارهای فارسی زیادی معرفی شده‌اند که پشتیبانی نسبتا مناسبی را نیز ارائه می‌دهند.

 • یکی برای همه

  متاسفانه اینگونه تصور می‌شود که اولین معیار برای انتخاب ابزارها کامل بودن آنهاست یعنی نرم افزاری مناسب است که بتواند همزمان هم مدیریت کند هم پست‌ها را زمان بندی کند و هم بتواند آنالیز مناسب به ما ارائه دهد اما این تصور کاملآ اشتباه است. اینکه یک نرم افزار بتواند چند کار را انجام دهد خوب است اما نمی تواند به این معنی باشد که این ابزار در تمام زوایا بهترین است و حتما ابزار مناسب ما ابزاری است که تمام امکانات را کنار هم داشته باشد. پیشنهاد می‌کنیم همیشه چند ابزار را کنار هم بصورت همزمان استفاده کنید.

 • تحلیل و گزارش قوی

  ابزارهای آنالیز باید گزارش تحلیلی جامعی را ارائه دهند. معمولا اینگونه ابزارها برای گزارش‌های دوره‌ای استفاده می‌شوند و همچنین برای گزارش نویسی کمپین‌ها نیز ابزارهای آنالیز شبکه اجتماعی مورد استفاده قرار می‌گیرند پس در صورتی‌که تحلیل درست و جامعی به ما ارائه ندهند ممکن است در بودجه بندی منابع کمپین به مشکل برخورد کنیم. فراموش نکنید ابزارهای آنالیز مهم‌تر از نشان دادن راه درست باید راه نادرست را به ما نشان دهند تا بتوانیم متوجه بشویم چطور می‌توانیم مدیریت شبکه‌های اجتماعی برندمان را بهبود ببخشیم. گزارش‌ها و آنالیز خود شبکه‌های اجتماعی را فراموش نکنید این ابزارهای درونی بسیار می‌توانند کارگشا باشند.

 • دسترسی مناسب

  بسیاری معتقدند ابزارها حتما باید خارجی باشند و ابزار ایرانی نمی‌تواند مناسب باشد. این یک تصور کاملآ اشتباه است چرا که ابزارهای ایرانی قابل دسترس‌تر هستند و مشکلات خرید ارزی را دیگر به دنبال نخواهند شد.

 • تجربه دیگران

  هم‌اندیشی و استفاده از تجربه دیگران از جمله رقیبان و مشتریان خیلی می‌تواند شما را جلو بیندازد تا بتوانید سریع‌تر ابزار مورد نیاز خود را بیابید و از آن استفاده کنید. هیچ فرصتی را برای سئوال کردن از افراد متخصص که « این روزها با کدام ابزار درگیر هستند؟» را از دست ندهید.

 

با رعایت کردن معیارهای ذکر شده و آزمایش ابزارهای مختلف شبکه اجتماعی می‌توانید ابزار مناسب تیم‌تان را انتخاب کنید. به‌زودی ابزارهای شبکه اجتماعی را برای‌تان معرفی می‌کنیم و به صورت خلاصه توضیحی از عملکردشان را برای‌تان شرح می‌دهیم تا راحت‌تر بتوانید ابزار شبکه اجتماعی مناسب‌تان را انتخاب کنید.

1 نظر
 1. […] هستید، «معیارهای انتخاب ابزار شبکه اجتماعی» را از اینجا مطالعه […]

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.