الگوریتم نمایش پست‌های فیسبوک تغییر می‌کند

الگوریتم نمایش پست‌های فیسبوک تغییر می‌کند
1

فیسبوک به زودی اهمیت پست‌هایی که از طرف دوستان، اعضای خانواده و افرادی که مکالمه بیشتری با آن‌ها داشته‌اید را افزایش خواهد داد. ویدئوهای پخش زنده و پست‌هایی که نظر کاربران را جویا می‌شوند نیز اهمیت بیشتری پیدا خواهند کرد. این تغییرات در طی چند ماه آینده اعمال خواهند شد.

هدف اصلی از راه اندازی شبکه اجتماعی فیسبوک این بود که ارتباطات میان مردم را افزایش دهد. کاربران دوستان خود را پیدا می‌کنند، وضعیت تأهل، عکس‌ها و سایر اطلاعات خود را در این شبکه اجتماعی به اشتراک می‌گذارند. درواقع فیسبوک به‌عنوان ابزاری شناخته می‌شد که کاربران آن بتوانند با افرادی که برایشان اهمیت دارند ارتباط بیشتری برقرار کنند. اما با گذشت چندین سال، این موضوع اهمیت خودش را از دست داد و امروزه پست‌های مربوط به شرکت‌ها و تبلیغات ویدئویی تمام صفحه کاربران را به خود اختصاص داده‌اند. کاربران نارضایتی خود را در مورد این موضوع به فیسبوک اعلام کردند و این شبکه‌ی اجتماعی در تلاش است تا این مشکل را برطرف کند. راه حل رفع این مشکل این است که از این به بعد به هر پست امتیاز داده می‌شود و این امتیاز تعیین می‌کند که آن پست در کجای صفحه نشان داده شود و کاربر برای مشاهده‌ی پست باید تا چه اندازه پایین بیاید. بعد از اجرا شدن این سیستم پست‌هایی که از طرف دوستان و اعضای خانواده و مخصوصا کسانی که به دنبال نظرسنجی هستند امتیاز بیشتری دریافت می‌کنند و درنتیجه در ابتدای صفحه‌ی کاربر نشان داده می‌شوند.

Image result for mark zuckerberg

مارک زاکربرگ در مورد این موضوع پستی را در صفحه‌ی شخصی خود در فیسبوک منتشر کرده و گفته است:

«یکی از مهم‌ترین کارهایی که قصد داریم در سال ۲۰۱۸ انجام دهیم این است که مطمئن شویم کاربرانمان زمان مفیدی را در فیسبوک سپری می‌کنند. هدف ما از راه‌اندازی فیسبوک این بود که به مردم کمک کنیم ارتباطات نزدیکی با دوستان و سایر افراد مورد نظر خود داشته باشند. به همین دلیل دوستان و اعضای خانواده اهمیت فراوانی برای ما دارند و هسته‌ی اصلی تجربه‌ها را تشکیل می‌دهند. تحقیقات نشان داده است که قوی کردن ارتباطات روی روحیه ما تأثیر گذاشته و میزان شادی را افزایش می‌دهد. اما به تازگی بازخوردهایی دریافت کرده‌ایم که پست‌های مربوط به کسب‌وکارها و برندها مانع از این شده است که کاربران بتوانند ارتباطات عمیق‌تری با یکدیگر داشته باشند. همان‌طور که می‌دانید طی چند سال گذشته، ویدئوها اهمیت بیشتری در فیسبوک پیدا کرده‌اند و از آنجایی که تعداد پست‌های عمومی بیشتر از پست‌های مربوط به دوستان و اعضای خانواده‌ی هر کاربر است درنتیجه تعادل میان پست‌های نمایشی برای کاربران به هم خورده است.

ما مسئولیت داریم خدماتی ارائه دهیم که نه تنها اوقات خوشی را برای کاربر رقم بزند بلکه به سلامت و حفظ روحیه‌ی افراد نیز کمک کند. بنابراین به کمک متخصصان دانشگاه تحقیقاتی را در مورد این موضوع انجام داده‌ایم. نتیجه تحقیقات نشان داده است زمانی که در شبکه‌های اجتماعی با افرادی که برایمان اهمیت دارند ارتباط برقرار می‌کنیم، این موضوع روی بهبود سلامت ما تأثیر می‌گذارد. دلیل چنین موضوعی این است که هرقدر ارتباطات بیشتری داشته باشیم، کمتر احساس تنهایی می‌کنیم و این موضوع در بلند مدت روی شادی و سلامتی ما تأثیر مثبت خواهد گذاشت. از طرف دیگر خواندن مقالات و تماشای ویدئوهای سرگرم‌کننده به طور مکرر مفید نخواهند بود. به همین دلیل در تلاش هستیم تا تغییراتی را در فیسبوک اعمال کنیم. من هدف جدیدی را برای تیم محصولات تعریف کرده‌ام و از آن‌ها خواسته‌ام به جای تمرکز کردن برای نمایش محتوای مورد علاقه‌ی کاربر روی پیدا کردن تعاملات اجتماعی مفید کاربران کار کنند.

ما کار روی تغییرات مورد نظر را از سال پیش آغاز کردیم اما چند ماه دیگر طول می‌کشد تا این تغییرات روی تمامی محصولات اعمال شود.  اولین تغییرات در قسمت فید ( News feed)  اعمال خواهد شد و به کاربر اجازه می‌دهد که پست‌های بیشتری را از طرف دوستان، اعضای خانواده یا گروه‌هایی که در آن عضو است ببیند. با اعمال این تغییرات کاربر تعداد پست‌های عمومی کم‌تری را از برندها در صفحه اصلی خود مشاهده خواهد کرد. همچنین محتواهای عمومی برای هر کاربر با دقت بیشتری انتخاب خواهد شد تا میزان تعامل آن‌ها افزایش پیدا کند. به‌عنوان مثال کاربران در پست‌های مربوط به برنامه‌های تلویزیونی و تیم‌های ورزشی تعاملات بیشتری دارند. از طرفی میزان فعالیت در ویدئوهای بخش زنده بسیار بیشتر از ویدئوهای معمولی گزارش شده است. با همه این‌ها چنین محتواهایی یک تجربه زود گذر برای کاربر هستند.

با تغییرات جدیدی که روی فیسبوک اعمال خواهد شد، انتظار دارم که مدت زمان حضور مردم در این شبکه اجتماعی و میزان تعامل آن‌ها با برندها کاهش پیدا کند. اما از طرفی انتظار دارم زمانی که مردم در این شبکه اجتماعی می‌گذرانند برایشان مفیدتر باشد. اگر تمام این کارها به خوبی پیش رود، مطمئنم که این موضوع در درازمدت روی کسب‌وکار ما تأثیر مثبت خواهد گذاشت. فیسبوک همیشه روی روابط کاربران تمرکز کرده است و قصد داشته تا از این طریق افراد را به هم نزدیک‌تر کند. قصد ما از اعمال تغییرات جدید نیز این است که مردم ارتباطات بهتری داشته باشند و اوقات مفیدتری را در این شبکه اجتماعی سپری کنند.»

همان‌طور که می‌دانید فضای Feed محدود است و تغییرات جدید فیسبوک ممکن است باعث شود پست‌های کمتری برای کاربر به نمایش دربیاید. فیسبوک نیز اعلام کرده است که انتظار دارد میزان دیده شدن پست‌های شرکت‌ها کاهش پیدا کند اما کاربران با کلیک روی گزینه‌ی «Show First» می‌توانند محتوای برند مورد نظر خود را در ابتدای صفحه مشاهده کنند. تأثیر تغییرات جدید روی صفحه هر شرکت متفاوت خواهد بود اما به طور کلی میزان مکالمات کاربران در پست‌های مربوط به تمام برندها کاهش پیدا خواهد کرد.

با اینکه تغییرات جدید به خوبی برنامه‌ریزی شده‌اند اما با این وجود در غالب یک الگوریتم پیاده‌سازی خواهند شد و همان‌طور که می‌دانید می‌توان الگوریتم‌ها را بازی داد. فیسبوک گفته است قصد دارد کاربرانش زمان ارزشمندی را در این شبکه اجتماعی سپری کنند بنابراین پست‌هایی که تلاش می‌کنند از راه‌های غیر اصولی امتیاز خود را افزایش دهند، پاک خواهند شد. این تغییرات جدید طی چند ماه آینده روی تمامی پلت‌فرم‌های فیسبوک اعمال خواهد شد.

 

1 نظر
  1. […] الگوریتم نمایش پست‌های فیسبوک تغییر می‌کند […]

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.