چطور انگیجمنت اینستاگرام را افزایش دهیم؟

چطور انگیجمنت اینستاگرام را افزایش دهیم؟
1

اگر فکر می‌کنید که اینستاگرام تنها محلی برای انتشار عکس‌های سلفی و خوراکی‌هایی است که می‌خورید، بهتر است طرز فکر خود را تغییر دهید. این شبکه‌ی اجتماعی ببیش از ۸۰۰ میلیون کاربر فعال دارد و همین موضوع باعث شده تا صاحبان کسب‌و‌کار به این اپلیکیشن به چشم یک فرصت استثنایی برای تحت تأثیر قرار دادن مشتری‌های خود استفاده کنند. اضافه شدن امکاناتی مانند لایو و استوری محبوبیت این اپلیکیشن را بیشتر کرده و به برندها اجازه می‌دهد که محتوای خود را دقیقا با مخاطبان هدف خود در میان بگذارند. اما در میان تمام استراتژی‌های موجود در مقاله‌های آموزشی، یک اصل بسیار مهم قرار دارد و آن، نرخ انگیجمنت است. نرخ تعامل یا انگیجمنت اینستاگرام امروزه با توجه به الگوریتم جدید اینستاگرام اهمیت بسیاری دارد. انگیجمنت معانی متعددی دارد اما در بحث شبکه‌های اجتماعی به میزان تعامل فالوئرها با حساب کاربری برند شما گفته می‌شود. تعامل تنها محدود به تعداد لایک‌ها و کامنت‌ها نیست. بلکه به چگونگی پاسخ شما به این تعاملات نیز بستگی دارد.

اگر تجربه‌ی چندانی در استفاده از استراتژی‌های اینستاگرام ندارید، هیچ جای نگرانی نیست. بایدها و نبایدهای این مقاله کمک می‌کنند که به نرخ بالاتری از انگیجمنت در اینستاگرام دست پیدا کنید.

 

نبایدهایی در مورد استراتژی انگیجمنت اینستاگرام

بعد از گذشت چند سال از راه‌اندازی اینستاگرام، افرادی که به طور جدی با این شبکه اجتماعی کار کرده‌اند، معتقدند که برای افزایش میزان درگیری مخاطبان باید از انجام یکسری کارها در آن اجتناب کنند. ۳ مورد از شایع‌ترین این موارد عبارت‌اند از:

 

۱- فرصت‌های رابطه سازی را از دست ندهید

اغلب صاحبان کسب‌و‌کار تمرکز خود را روی به اشتراک گذاشتن عکس‌های جالب و جذاب می‌گذارند. درواقع اهمیت روابط روی رشد کسب‌و‌کارشان را نادیده می‌گیرند. شما برای افزایش رشد برند خود باید علاوه بر انتشار پست‌های جدید، زمان بگذارید و روی محتوای دیگران نیز نظر خود را بنویسید.

ایجاد مکالمات مفید و بامعنی نشان می‌دهد که شما نه تنها برای جمع کردن لایک و کامنت فعالیت نمی‌کنید بلکه می‌خواهید با دیگران روابط موثر برقرار کنید.

 

۲- از ربات‌ها استفاده نکنید

اسپم کردن حساب کاربری دیگران با گذاشتن نظرات نامربوط باعث می‌شود که دیگران شما را به اینستاگرام گزارش داده و در نتیجه حساب کاربری‌تان غیرفعال شود. استفاده از ربات‌ها نه تنها برای مخاطبان آزاردهنده است بلکه مانع از ایجاد مکالمات تأثیرگذار برای رشد در اینستاگرام خواهد شد. همچنین اینستاگرام اخیرا نظارت خود را روی این ربات‌ها افزایش داده است تا فعالیت آن‌ها را تا حد امکان کاهش دهد. بنابراین اگر می‌خواهید رابطه‌ی واقعی با مشتری‌های خود داشته باشید، باید استفاده از ربات‌ها را کنار بگذارید. همه‌ی کاربران متوجه استفاده‌ی شما از ربات می‌شوند و این موضوع به هیچ عنوان تأثیر خوبی روی آن‌ها نمی‌گذارد.

 

۳- کامنت‌ها را کپی و پیست نکنید

کپی کردن کامنت برای پاسخ دادن به سوال‌ها، راه حل خوب و سریعی به نظر می‌رسد. مخصوصا زمانی که تعداد سوال‌های تکراری زیاد باشد. اما انجام چنین کاری نیز می‌تواند آسیب جدی به برند وارد کند. فکر کردن و نوشتن پاسخ مناسب برای هر سوال زمان زیادی از شما نمی‌گیرد و در عوض دیگران را تشویق می‌کند که بیشتر با حساب کاربری شما تعامل داشته باشند.

 

۴- راه برای بهبود دادن میزان انگیجمنت

حال که با نبایدهای افزایش انگیجمنت اینستاگرام آشنا شدید، به معرفی راه‌هایی می‌پردازیم که توجه مخاطبان مورد نظر شما را به برند جلب می‌کند:

۱- نوتیفیکیشن‌های خود را چک کنید

اینستاگرام، پلتفرمی است که اغلب کاربران با موبایل از آن استفاده می‌کنند. اما این شبکه‌ی اجتماعی به شما این امکان را می‌دهد که لایک‌ها و کامنت‌های خود را از طریق دسکتاپ نیز پیگیری کنید. دیدن کامنت‌ها در یک مانیتور بزرگ به شما اجازه می‌دهد که مکالمات خود با کاربران را راحت‌تر زیر نظر داشته باشید. همچنین می‌توانید با سرعت بیشتری در سراسر اینستاگرام به جستجو پرداخته و وضعیت رقبا، مطالب و محتوای جدید و ترند شده را زیر نظر داشته باشید. افراد متخصص معمولا روزی ۳ تا ۴ بار حساب کاربری خود را چک می‌کنند. اگر فرصت کافی ندارید، روزی حداقل ۱ بار این کار را انجام دهید تا فالوئرها احساس کنند شما به آن‌ها اهمیت می‌دهید.

۲- کامنت بگذارید

استفاده از کامنت‌های اسپمی مانند: «بسیار عالی»، «زیباست» و … را فراموش کنید. در هر صنعتی که فعال هستید باید از کامنت‌های مفید برای ایجاد روابط تأثیرگذار استفاده کنید. زمانی که نوتیفیکیشن‌های خود را چک می‌کنید، کمی زمان بگذارید و به این فکر کنید که چگونه می‌توانید به فالوئرهایتان پاسخ مناسب ارائه دهید. مردم بعد از مشاهده‌ی پاسخ شما تحت تأثیر قرار گرفته و از این به بعد برند شما را با علاقه‌ی بیشتری دنبال خواهند کرد.

۳- محتوای مرتبط دیگران را به اشتراک بگذارید

پیدا کردن یک سرویس یا کسب‌و‌کار مرتبط، بسیار خوب است اما زمانی بهتر می‌شود که آن را با مخاطبان خود نیز به اشتراک بگذارید. داخل اینستاگرام منابع مرتبط بسیار زیادی وجود دارند که می‌توانند سرویس و خدمات شما را تکمیل کنند. بنابراین از این موضوع استقبال کنید و اگر مشتری‌هایتان به دنبال توصیه‌ی شما برای معرفی سرویس و خدمات خاصی هستند، حساب کاربری سرویس دهنده را با استفاده از @ ذکر کنید. این کار نه تنها مشتری‌های شما را با منابع و محصولات جدید مرتبط می‌کند، بلکه برای حساب کاربری منشن شده نیز نوتیفیکیشن ارسال می‌کند. این یک موقعیت برد برد هم برای مشتری شما و هم برای برندی است که خدمات مشابه ارائه می‌دهد. برند مشابه نیز با خدمات شما آشنا شده و شما را فالو می‌کند. به این ترتیب روابط B2B شما بهبود پیدا می‌کند.

۴- دایرکت اینستاگرام را چک کنید

بسیاری از مکالمات صمیمی در دایرکت اینستاگرام انجام می‌شوند. گاهی اوقات افرادی که به خدمات یک برند علاقه دارند، ترجیح می‌دهند پیغام خود را از این طریق با برند به اشتراک بگذارند. همچنین بسیاری از مشتری‌ها نیز ترجیح می‌دهند که سوال‌ها یا پیشنهادات خود را در غالب پیغام خصوصی بپرسند. زمان گذاشتن و پاسخ دادن به این پیغام‌ها نه تنها شانس فروش محصول یا خدمات را بالا می‌برد بلکه نشان می‌دهد شما تا چه اندازه به فالوئرهای خود اهمیت می‌دهید. اگر می‌خواهید تأثیر عمیق‌تری روی فالوئرهای خود بگذارید برای آن‌ها ویدئو ارسال کنید. ویدئوها هیچ شانسی برای رقبایتان باقی نمی‌گذارند و میزان انگیجمینت را بسیار افزایش می‌دهند.

کیفیت همیشه نسبت به کمیت برتری دارد

تعداد بالا بودن فالوئرها تضمینی بر بهتر بودن حساب کاربری اینستاگرام شما نیست. فالوئرهایی که علاقه‌ای به محتوای اینستاگرام نداشته و با برند درگیر نشوند، توسط الگوریتم‌های اینستاگرام نادیده گرفته می‌شوند. این طرز تفکر که می‌گوید بیشتر، بهتر است را کنار بگذارید. شما برای موفقیت در اینستاگرام باید به دنبال انگیجمنت واقعی باشید.

1 نظر
  1. امیر فانیان می گوید

    ممنون ، خیلی مفید بود و کلی به دردم خورد.
    موفف باشید.??

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.